• Dla domu
  • Rozwiązania profesjonalne
  • Jaki uchwyt wybrać? Poradnik

MINI-PORADNIK, CZYLI JAK WYBRAĆ UCHWYT LCD/PLAZMA/LED ?

1. Określ swoje potrzeby.
Poszukując uchwytu należy najpierw ustalić do jakiego celu chcemy wykorzystać telewizor. Na potrzeby domowe, gdzie obraz będzie oglądany ze stałej pozycji na wprost ściany dobrym rozwiązaniem okaże się seria uchwytów płaskich. Uchwyty te zawierają wbudowaną poziomicę w celu ułatwienia montażu. Wszystkie modele z tych serii zapewniają również regulację w pionie.Warto także zainteresować się dedykowanymi telewizorom LED superpłaskimi uchwytami. Uchwyty te zapewniają minimalną odległość ekranu od ściany, co pozwala wykorzystać w pełni urok telewizorów LED, które dziś w znakomitej większości posiadają wejścia kabli z boku obudowy, dzięki czemu możliwe jest zamontowanie odbiornika bardzo blisko ściany.

W przypadku, gdy nie mamy możliwości oglądania obrazu z jednej tylko pozycji musimy zawęzić nasze poszukiwania do uchwytów z ramieniem, co umożliwi regulację położenia telewizora w poziomie. W ofercie znaleźć można uchwyty z ramieniem pojedynczym i podwójnym. Te drugie zapewniają większe możliwości regulowania w poziomie, ale także pozwalają powiesić telewizor w narożniku pomieszczenia.

Do wyspecjalizowanych zastosowań polecamy uchwyty profesjonalne, dzięki którym można zamontować telewizor lub projektor do sufitu np. w sali konferencyjnej.Uchwyty biurkowe do monitorów natomiast doskonale sprawdzą się w firmach z dużą przestrzenią biurową.

2. Najpierw sprawdź standard VESA.
Zazwyczaj pierwszym parametrem branym pod uwagę przy wyborze uchwytu jest rozmiar ekranu. Może się w takiej sytuacji okazać, że po takim dopasowaniu nie zgadza się nam rozstaw śrub montażowych w uchwycie i telewizorze.

Z pomocą przychodzi standard VESA, który określa wspomniany rozstaw i w znakomitej większości przypadków podawany jest także w specyfikacji każdego telewizora. Oczywiście wymiary na telewizorze muszą odpowiadać tym na uchwycie. Wymiary VESA są ustandaryzowane względem rozmiarów ekranów, toteż dobranie uchwytu pod kątem rozstawu śrub i rozmiaru ekranu nie powinno stanowić problemu.

3. Sprawdź maksymalny udźwig uchwytu.
W następnej kolejności upewnij się, że wybrany przez Ciebie uchwyt jest przeznaczony do telewizora o wadze jaką posiada Twój odbiornik. Co prawda w tej kwestii również występuje logiczna zależność od rozmiarów ekranu, jednak może się zdarzyć iż posiadany telewizor ma nietypową wagę wynikającą z unikalnego wyposażenia lub zastosowanych materiałów. Kiedy potwierdzisz ten fakt, możesz przystąpić do zakupu uchwytu.

4. Zamontuj i korzystaj.
Po przyjeździe do domu pozostanie montaż uchwytu na ścianie lub suficie. Uchwyty Arkas wyposażone są w zestawy montażowe oraz instrukcję, co minimalizuje kłopot. Kiedy zadanie to zakończymy sukcesem pozostanie już tylko czerpanie przyjemności z oglądania widowiskowego kina oraz imprez sportowych.

Czego serdecznie życzy załoga firmy Arkas Sp. z o.o.